Weekend w Oświęcimiu? Podpowiadamy, jak zorganizować wyjazd

Oświęcim to miejsce, które każdy powinien odwiedzić. Miejscowość ta położona jest w centrum Kotliny Oświęcimskiej, co wpływa na jej walory krajobrazowe, sprzyjając kontaktowi z piękną przyrodą. Jak zaplanować udany weekend w Oświęcimiu? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed wyjazdem.

Oświęcim to jedno z wielu miast w województwie małopolskim, które oferują liczne atrakcje dla turystów. To doskonała baza wypadowa, jeżeli chcemy poznać wszystkie uroki Beskidu Małego. Miasto położone na styku dwóch historycznych krain, czyli Śląska oraz Małopolski od wieków kształtowało się pod wpływem różnych kultur, co znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w lokalnych tradycjach, ale także m.in. regionalnej kuchni.

Jak dojechać do Oświęcimia?

Wszystkie drogi prowadzą do Oświęcimia, bo podróżując w różnych kierunkach po Polsce, nietrudno znaleźć się w okolicy. Do Oświęcimia możemy dojechać nie tylko własnym samochodem, choć ta forma podróżowania jest zdecydowanie najlepszą z opcji, bo w żaden sposób nas nie ogranicza. Niezmotoryzowani turyści mogą dotrzeć do Oświęcimia pociągiem oraz autobusem. W odległości 50 km od Oświęcimia znajduje się lotnisko Kraków-Balice, co sprawia, że miasto chętnie odwiedzają obcokrajowcy m.in. ze względu na znajdujący się tutaj niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.

Planując weekend w Oświęcimiu, warto wcześniej zaplanować wyjazd, uwzględniając nie tylko środek transportu, ale także rezerwując noclegi Oświęcim, wśród których możemy do woli wybierać spośród dogodnych dla nas opcji zakwaterowania. Oświęcim noclegi najlepiej zarezerwować online, dzięki czemu unikniemy kłopotów, z którymi wiąże się poszukiwanie obiektu noclegowego po przyjeździe do miasta.

Gdzie szukać noclegu w Oświęcimiu?

Oświęcim oferuje wiele różnych możliwości, jeżeli chodzi o zakwaterowanie. Bez problemu znajdziemy tutaj zarówno gwarantujące wysoki standard wypoczynku hotele, jak i zapewniające maksimum prywatności apartamenty Oświęcim lub wygodne domki Oświęcim dla szukających ekonomicznego i jednocześnie komfortowego rozwiązania.

Lokalizacja obiektów noclegowych w Oświęcimiu ułatwia zwiedzanie miasta i korzystanie z okolicznych atrakcji turystycznych. Większość obiektów noclegowych znajduje się blisko oświęcimskiego rynku (2 km), dworca PKP (4 km) oraz ciekawych zabytków, oferujących smaczne jedzenie lokali gastronomicznych, obiektów rozrywkowych i obiektów sportowo-rekreacyjnych. Znalezienie idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb noclegu w Oświęcimiu ułatwia booking Oświęcim, gdzie możemy zapoznać się z ofertą noclegową miasta oraz zarezerwować nocleg bez wychodzenia z domu.

Atrakcje turystyczne Oświęcimia – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Bogata historia miasta, która sięga czasów Bolesława Chrobrego, sprawia, że znajdziemy tutaj liczne zabytki oraz możemy do woli podziwiać bogatą architekturę z różnych epok. Będąc w Oświęcimiu, koniecznie trzeba odwiedzić:

 • zamek,
 • wieżę obronną,
 • Muzeum Wódki Jakob Haberfeld,
 • ciągnące się pod miastem tunele,
 • miejski rynek oraz ratusz,
 • Synagogę Chewra Lomdei Misznajot,
 • przepiękne kościoły np. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
 • Kaplicę św. Jacka,
 • Cmentarz żydowski,
 • Kaplicę Hallerów w Dworach,
 • miejsce pamięci zamordowanych Żydów, Polaków oraz przedstawicieli innych nacji, czyli niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.

Gdzie możemy dobrze zjeść w Oświęcimiu?

Często rezygnujemy z noclegu z pełnym wyżywieniem, co jest doskonałym pomysłem, bo możemy podczas turystycznych wyjazdów poznawać nie tylko kulturę danego miejsca, ale także lokalną kuchnię. W Oświęcimiu bez problemu zadbamy o nasze kubki smakowe, korzystając z oferty licznych lokali gastronomicznych. Wielbicielom wyszukanych dań oraz smaków Włoch, polecamy restaurację Portobello, której menu, wystrój i atmosfera sprostają wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. Będąc w Oświęcimiu, warto również spróbować dań serwowanych przez lokal La Rossa, którego szef zyskał rozpoznawalność dzięki udziałowi w telewizyjnym programie kulinarnym Hell’s Kitchen, a także spróbować smaków rodem z Japonii, które oferuje ITAME Sushi. Więcej na temat kulinarnej oferty Oświęcimia, znajdziecie w poprzednim wpisie: TOP5 Restauracje Oświęcim – Portobello, La Rossa czy pizza? Gdzie zjeść?

Weekend w Oświęcimiu – podsumowanie

Dobrze zaplanowany pobyt w Oświęcimiu to recepta na udany i komfortowy wypoczynek. Miasto oferuje wiele różnych atrakcji – możemy podziwiać ciekawe zabytki, napawać się pięknem przyrody, korzystać z nowoczesnych rozrywek, a także w pełni naładować akumulatory, ciesząc się wszystkimi urokami Beskidu Małego. Będąc w Zachodniej Małopolsce, nie można pominąć Oświęcimia na swojej liście miast do zwiedzenia zarówno podczas weekendowego wyjazdu, jak i dłuższego urlopu. Do Oświęcimia można w komfortowy sposób dotrzeć własnym samochodem, pociągiem i autobusem lub busem. Aby pobyt był w pełni udany, warto wcześniej zarezerwować hotel Oświęcim oraz stworzyć plan zwiedzania miasta.