Jakie zabytki warto zobaczyć w Oświęcimiu?
Oświęcim to piękne miasto w Małopolsce, które przyciąga turystów z całego świata. Jego historia sięga XI wieku, ale pierwsze wzmianki o istnieniu Oświęcimia pochodzą z wieku XII. Poznaj najciekawsze pod względem historycznym oraz najpiękniejsze zabytki Oświęcimia.
Oświęcim pozwala zatracić się w zwiedzaniu i spędzić wiele godzin na poznawaniu lokalnej historii oraz kultury. Czekają tutaj na małych i dużych turystów nie tylko miejsca historyczne, ale także nowoczesne rozrywki i liczne tereny, które zachęcają do uprawiania różnych form turystyki, pozwalając rozwijać indywidualne pasje i zainteresowania.
Ile trwa zwiedzanie oświęcimskich zabytków?
Kilkugodzinny pobyt w Oświęcimiu to zbyt mało, żeby zapoznać się z bogatą historią miasta, która pozwala odbyć podróż w czasie do różnych epok. Najlepiej zarezerwować sobie przynajmniej 2 dni na zwiedzanie Oświęcimia, ale im dłuższa wycieczka, tym lepiej. Położenie miasta sprawia, że słynie ono nie tylko z ciekawych zabytków, ale także zachwyca pięknem przyrody. W okolicy Oświęcimia znajdują się piesze i rowerowe szlaki turystyczne, które wiodą przez tereny o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Warto wiedzieć, że miasto stanowi również idealną bazę wypadową do zwiedzania okolicznych miejscowości np. Zatora i Wadowic.
Na booking Oświęcim znajdziesz m.in. apartamenty Oświęcim i domki Oświęcim, w których w pełni wypoczniesz po dniu zwiedzania. Bez problemu dopasujesz noclegi Oświęcim pod względem standardu oraz liczby uczestników wyjazdu do indywidualnych potrzeb i preferencji, zyskując gwarancję udanego pobytu.
Najciekawsze zabytki Oświęcimia
- Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Udostępniony dla zwiedzających zamek w Oświęcimiu to budowla z XVI wieku, jednak jego historia sięga XII wieku. Na przestrzeni kolejnych stuleci zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. W zamku rezydował m.in. książę Władysław, syn Mieszka I księcia cieszyńskiego. Przebywali tutaj również m.in. król Kazimierz Jagiellończyk z żoną Elżbietą, książę rybnicki Wacław, Bona Sforza d’Aragona, oraz przyszła żona króla Zygmunta Augusta – Elżbieta Habsburżanka.
Muzeum Zamek w Oświęcimiu to miejsce, w którym można spędzić długie godziny, podziwiając ciekawe ekspozycje stałe i wystawy czasowe. Częścią oświęcimskiego zamku jest udostępniona dla zwiedzających gotycka wieża obronna. Jest to jedna z najstarszych budowli w Małopolsce, które zostały wzniesione z cegły. Co więcej, wieża obronna jest również najwyższym zachowanym murem gotyckim na południu Polski. Z wieży rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta.
Oświęcimski zamek kryje w sobie wiele niespodzianek, a jedną z nich są tunele pod wzgórzem zamkowym. Gratką dla miłośników nowoczesnych technologii jest Interaktywna Trasa Historyczna „Gra o Niepodległą”, która przenosi uczestników do czasów I wojny światowej.
- Rynek Główny
Oświęcimski Rynek Główny to tętniące życiem serce miasta. Otoczony zabytkowymi, doskonale zachowanymi kamienicami, pozwala poznać architekturę z różnych epok oraz cieszyć się chwilą relaksu m.in. w lokalach gastronomicznych.
- Ratusz
Przy Rynku Głównym mieści się Ratusz z XIX wieku, który jest częścią Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Stylizowane wnętrza kryją mnóstwo ciekawych eksponatów, które udostępniane są dla zwiedzających m.in. w ramach wystawy stałej „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”.
- Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Jednym z wielu pięknych zabytków sakralnych w Oświęcimiu jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W jej miejscu stał niegdyś drewniany kościół, a następnie powstał kościół murowany, o którym w swoich kronikach wspomina Jan Długosz.
- Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau
Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau to symbole czasów II wojny światowej. Miejsce Pamięci obejmuje zarówno zachowaną część obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Dla zwiedzających udostępnione są m.in. obozowe baraki, komory gazowe i krematoria.
- Synagoga Chewra Lomdei Misznajot i Muzeum Żydowskie
Mniejszość żydowska była związana z Oświęcimiem niemal od początku istnienia miasta – dokumentem potwierdzającym osadnictwo żydowskie jest Inwentarz procentów wszystkich oświęcimskich A. D. 1549 – wówczas przez Kazimierza Jagiellończyka zostały potwierdzone dawne przywileje nadane Żydom. Synagoga Chewra Lomdei Misznajot to jedna z nielicznych synagog, które przetrwały II wojnę światową. Obecnie stanowi miejsce, którym można poznać historię i kulturę mniejszości żydowskiej.
W przylegających do synagogi budynkach mieści się Muzeum Żydowskie, gdzie można podziwiać m.in. wystawę „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia” oraz odpocząć w kawiarni Café Bergson, w której serwowane są tradycyjne produkty regionalne oraz odbywają się wydarzenia kulturalne.
Inne zabytki, które związane są z mniejszością żydowską to m.in.: Park Pamięci Wielkiej Synagogi, Cmentarz Żydowski, Parowa Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda.
Podsumowanie
Wyszczególnione powyżej zabytki to jedynie niewielka część miejsc, które warto zwiedzić, będąc w Oświęcimiu. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, ciesząc się możliwością poszerzania wiedzy oraz rozwijania zainteresowań. Miasto można zwiedzać nie tylko w tradycyjny sposób, ale także korzystając z narzędzi multimedialnych, dzięki którym poznawanie historii Oświęcimia staje się bardziej atrakcyjne m.in. dla dzieci i młodzieży.