Piękno polskiej przyrody wielokrotnie było tematem poruszanym przez Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka Jana Pawła II, który przez lata podróżował po Polsce w samotności oraz w towarzystwie młodzieży. Warto przemierzyć trasy pokonywane przez Jana Pawła II w celu poznania niezwykłych miejsc, które nie tylko urzekają pięknem, ale również mają ogromne znaczenie historyczne. Czym są szlaki papieskie? Podpowiadamy!

Papieża Polaka zna cały świat. Jan Paweł II bez wątpienia był papieżem, którego życie stało się inspiracją nie tylko dla młodzieży, choć to właśnie z młodzieżą kojarzymy Karola Wojtyłę, który dla znających go osobiście osób, na zawsze pozostał „Wujkiem”. W celu upamiętnienia życia oraz wędrówek Papieża Polaka, wytyczone zostały trasy, którymi często wędrował on na różnych etapach swojego życia. „Szlak Papieski” to ogólna nazwa kilku szlaków turystycznych, które prowadzą do miejsc często odwiedzanych przez Jana Pawła II.

Część ze szlaków papieskich znajduje się w okolicach Oświęcimia, dlatego będąc w Małopolsce, warto zarezerwować noclegi Oświęcim i wyruszyć śladami Papieża Polaka, który kochał i szanował polską przyrodę oraz uwielbiał przebywać z osobami umiejącymi dostrzec jej wyjątkowe piękno.

Szlaki papieskie w Polsce

Szlaki papieskie są częścią szlaków PTTK, którymi często wędrował Karol Wojtyła w czasach młodości oraz przez resztę swojego życia, podróżując samotnie, a także z otaczającą go młodzieżą, z którą od zawsze miał doskonały kontakt, zarówno jako ksiądz, jak i biskup, kardynał oraz głowa Kościoła. W okolicach Oświęcimia przebiegają trzy szlaki, dzięki którym możemy lepiej poznać Papieża Polaka oraz ważne dla niego miejsca, które odwiedzał na różnych etapach swojego życia.

Wadowicki Szlak Karola Wojtyły

To tutaj, w Wadowicach, swój początek ma historia Karola Wojtyły. Rodzinne miasto Papieża Polaka jest miejscem na mapie Polski, które koniecznie trzeba odwiedzić, zwiedzając Zachodnią Małopolskę. Wadowicki Szlak Karola Wojtyły został wytyczony w 2005 roku, uwzględniając miejsca związane z dzieciństwem i młodością Karola Wojtyły oraz miejsca, które były szczególnie ważne dla jednego z najbardziej znanych Polaków. Na szlaku Karola Wojtyły możemy odwiedzić aż 13 wyjątkowych miejsc. Urozmaicaniem dla turystów jest możliwość zwiedzania, korzystając z mobilnej aplikacji. Na trasie szlaku Karola Wojtyły zwiedzimy m.in.:

 • Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II,
 • Muzeum Miejskie,
 • Rynek – Plac Jana Pawła II,
 • LO – dawne Gimnazjum Humanistyczne im. M. Wadowity,
 • Klasztor oo Karmelitów Bosych – Sanktuarium św. Józefa,
 • Dawną cukiernię Hagenhubera,
 • Dawny dom kultury „Sokół”.

Długość szlaku Karola Wojtyły w Wadowicach to niewiele ponad 4 km. Booking Oświęcim pozwala znaleźć hotel Oświęcim lub apartamenty Oświęcim, które będą idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb turystów, stając się doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Z Oświęcimia szybko i bez problemów można dotrzeć do Wadowic oraz innych godnych uwagi turystów miejsc.

Małopolski Szlak Papieski im Jana Pawła II

Małopolski Szlak Papieski im Jana Pawła II został wytyczony w 2003 roku. Odchodzą od niego szlaki poboczne. Główny Małopolski Szlak Papieski im Jana Pawła II liczy aż 231 km, wiodąc z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza. Wędrówka tym szlakiem jest wyjątkową okazją do zwiedzania licznych zabytków sakralnych oraz poznania piękna polskich gór. Na trasie głównego Małopolskiego Szlaku im Jana Pawła II znajdują się m.in.:

 • Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej,
 • Góra Żar,
 • Wadowice,
 • Groń Jana Pawła II,
 • Kaplica papieska Leskowiec,
 • Ludźmierz z Sanktuarium Matki Bożej Podhala,
 • Krościenko nad Dunajcem,
 • Sanktuarium św. Kingi i ołtarz papieski.

Małopolski Szlak im Jana Pawła II pozwala poznać piękno wyjątkowych regionów m.in. Beskidu Małego, Beskidu Średniego, Beskidu Żywieckiego i Beskidu Sądeckiego.

Małopolski Szlak Papieski im Jana Pawła II uwzględnia 10 tras odchodzących od trasy głównej, które pozwalają lepiej poznać okolicę, zapewniając możliwość dostosowania stopnia trudności i długości trasy do indywidualnych potrzeb.

Szlak Papieski w Kozach

Szlak Papieski, który został wytyczony w gminie Kozy, jest upamiętnieniem licznych wędrówek Jana Pawła II po Beskidzie Małym. Na początku trasy znajduje się Kościół Świętych App. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, z którego rozpoczynamy wędrówkę niezbyt długą, jednakże wyjątkowo piękną i interesującą trasą. Na trasie wędrówki znajdują się również:

 • Kamieniołom,
 • Kapliczka u Panienki,
 • Przełęcz U Panienki,
 • Magurka Wilkowicka.

Podsumowanie

Wędrówki śladami Jana Pawła II to nie tylko bardzo emocjonujące, ale także niezwykle przyjemne doświadczenie, które pozwala obcować z piękną przyrodą, zwiedzać ciekawe zabytki, a także dowiedzieć się więcej na temat życia Papieża Polaka. Na wytyczonych trasach znajdują się liczne tablice informacyjne oraz drogowskazy prowadzące do szczególnie lubianych i chętnie odwiedzanych przez Jana Pawła II miejsc.

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament