7 ciekawostek o Oświęcimiu – tego najprawdopodobniej nie wiesz!

Oświęcim to miasto o wyjątkowych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowo-historycznych. Planując pobyt w Oświęcimiu i okolicy, warto dowiedzieć się więcej na temat historii Małopolski oraz niespodzianek, jakie kryje w sobie Beskid Mały. Czego na pewno nie wiesz o Oświęcimiu? Sprawdź 7 największych ciekawostek o Oświęcimiu!

Oświęcim kojarzony jest przede wszystkim z Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale miasto to kryje w sobie wiele niespodzianek. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i w pełni wykorzysta wolny czas na wiele różnych sposobów.

Miasto Oświęcim położone jest na styku dwóch historycznych krain – Śląska i Małopolski – co sprawia, że od wieków kształtowało się pod wpływem różnych kultur. Można tutaj nie tylko zwiedzać wyjątkowe zabytki, ale także odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody. Aby w pełni wykorzystać turystyczny potencjał miasta, najlepiej wcześniej zarezerwować nocleg. Szukając noclegu idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb, warto sprawdzić, co oferuje booking Oświęcim. Rezerwując domki Oświęcim, apartamenty Oświęcim lub hotele Oświęcim online, można skorzystać z atrakcyjnych cen i uniknąć wielu problemów, które psują długo wyczekiwany urlop.

Oświęcim to miasto z wielu względów wyjątkowe. Położone w centrum Kotliny Oświęcimskiej zapewnia wiele ciekawych atrakcji. Lokalizacja Oświęcimia sprawia, że miasto to stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Zachodniej Małopolski oraz pozwala połączyć różne potrzeby i oczekiwania turystów z poszczególnych grup wiekowych.

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament

 

7 ciekawostek o Oświęcimiu, które warto znać!

1. Oświęcimska Parowa Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od wędrówki śladami oświęcimskich Żydów. Wielu turystów nie wie, że w samym sercu Oświęcimia działała Parowa Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda, która słynęła na świecie z bardzo dobrych wyrobów alkoholowych. Fabryka powstała w 1804 roku na podzamczu, a produkowane tutaj trunki były doceniane w wielu krajach.

Budynek dawnej fabryki został odbudowany i obecnie mieści się w nim muzeum oraz pub muzyczny, w którym można degustować różne wyroby alkoholowe i posłuchać dobrej muzyki podczas koncertów.

Oświęcimska Parowa Fabryka Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda nie tylko pozwala poznać historię jednej z najbardziej wpływowych rodzin oświęcimskich Żydów, ale także obejrzeć oryginalne przedmioty, które znajdowały się na wyposażeniu fabryki i domu Haberfeldów.

2. W Brzezince powstały zdjęcia do filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga

Znany na całym świecie i wielokrotnie nagradzany reżyser Steven Spielberg kręcił w Brzezince zdjęcia do jednego ze swoich filmów. Lista Schindlera to film oparty na faktach, który opowiada o czasach II wojny światowej. Film w reżyserii Stevena Spielberga otrzymał liczne nagrody i nominacje. W Liście Schindlera zagrało wielu polskich aktorów starszego i młodego pokolenia m.in. Andrzej Seweryn i Edward Linde-Lubaszenko.

Realizacja zdjęć rozpoczęła się po uzyskaniu zgody ministra kultury, który postrzegał współpracę ze znanym reżyserem jako szansę dla polskiego filmu.

3. Oświęcimscy sportowcy

W Oświęcimiu pierwsze kroki w swojej sportowej karierze stawiało wielu łyżwiarzy figurowych, pływaków oraz hokeistów. Warto wiedzieć, że np. drużyna hokejowa Unia Oświęcim wielokrotnie zdobywała tytuł Mistrza Polski.

4. Szlak Murali w Oświęcimiu

Oświęcim to nie tylko zabytki, ale także miasto przyjazne artystom. Miłośnicy sztuki ulicy mogą tutaj m.in. pospacerować wyjątkowym szlakiem murali, którego tematyka nawiązuje do przełamywania dzielących ludzi barier i stereotypów, a także propagowania pokoju.

5.  Z Oświęcimia do księgi rekordów Guinnessa

Oświęcim ma swojego rekordzistę Guinnesa. Jest nim najczęściej wyróżniany na świecie autor filmów krótkometrażowych. Henryk Lehnert dołączył do grona sławnych rekordzistów w 1998 roku.

6. Zwiedzanie Oświęcimia inaczej – podziemne tunele i Interaktywna Trasa Historyczna

Oświęcim to nie tylko piękne kamienice i ciekawe zabytki. Życie w mieście toczy się również pod powierzchnią ziemi. Turyści mogą skorzystać z okazji zwiedzania podziemnych tuneli oraz uczestniczyć w grach terenowych.

Wyjątkowe atrakcje dla zwiedzających przygotowało Muzeum Zamek w Oświęcimiu, a jedną z nich jest Interaktywna Trasa Historyczna – „Gra o Niepodległą”, która pozwala wcielić się w postać Ignacego Kruczały i wraz z nim przejść ścieżkę bojową.

7. Samochód marki Oświęcim-Praga

W Oświęcimiu produkowano wyjątkowy samochód marki Oświęcim-Praga, który zaliczany jest do cudów motoryzacji sprzed II wojny światowej. Choć niewiele osób pamięta ten przedwojenny pojazd, to zapisał się on na kartach historii nie tylko niezawodnym działaniem. Z tego luksusowego samochodu korzystali m.in. Wojciech Kossak i Jan Kiepura, a także rajdowy mistrz Polski Jan Ripper.

Podsumowanie

Oświęcim to miasto, które potrafi zaskoczyć na wiele różnych sposobów. Nie tylko można tutaj odkryć wiele ciekawych faktów historycznych, ale także rozwijać pasje i zainteresowania. W Oświęcimiu czeka wiele ciekawych atrakcji dla małych i dużych turystów, którzy chcą nie tylko podążać wytyczonymi szlakami, ale także poznać całkiem inne oblicze miasta o wyjątkowych walorach przyrodniczych, krajobrazowych oraz kulturowo-historycznych.

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament