W pobliżu Oświęcimia warto zwiedzić: Wadowicki Szlak Karola Wojtyły

Niespełna 32 km na południowy-wschód od Oświęcimia leży kolejne małopolskie miasto warte odwiedzenia, niezależnie od pory roku czy pogody. Oczywiście chodzi o Wadowice – gród, który wydal papieża Polaka. To właśnie tam można poznać historię osoby, świętego, który złotymi zgłoskami zapisał się w kronikach Kościoła rzymskokatolickiego. Są to bowiem miejsca, gdzie urodził się i wychowywał Karol Wojtyła, a od 16 października 1978 roku papież św. Jan Paweł II. Wadowice wraz z tytułowym Wadowickim Szlakiem Karola Wojtyły to przestrzeń wyjątkowa, do której przybywają turyści z całej Polski, Europy i innych krajów świata, chcąc poznać papieską ojczyznę oraz to, jak wyglądało jego życie zanim upomniał się o niego Watykan. Wadowice to także obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Doliny Karpia. Jakie zatem atrakcje czekają Was na wspomnianym Szlaku oraz gdzie znaleźć dobre noclegi Oświęcim?

Czym jest Szlak Karola Wojtyły?

To powstały w 2005 r. zespół 13 miejsc rozlokowanych w centrum Wadowic, które są ściśle związane z życiem Karola Wojtyły. Co ciekawe, żaden inny papież nie odbył tylu pielgrzymek oraz nie był tak blisko ludzi jak św. Jan Paweł II, czyli papieżpielgrzym. Był prekursorem nowego podejścia do budowania relacji z wiernymi, którzy widzieli w nim zwykłego człowieka, a nie chłodną personę znaną tylko z relacji telewizyjnych czy niedzielnej modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra w Rzymie. Szlak powstał również dlatego, że Karol Wojtyła chętnie opowiadał, bardzo osobiście, o swoim rodzinnym mieście, czego dowodem było spotkanie z wiernymi przy kościele parafialnym N.M.P. w Wadowicach podczas ósmej pielgrzymki do Polski w 1999 r. Poniżej prezentujemy listę 13 miejsc, które składają się na Wadowicki Szlak Karola Wojtyły. Przed rozpoczęciem zwiedzania, polecamy pobrać aplikację mobilną, która ułatwi poruszanie się po ważnych miejscach oraz dostarczy cennych informacji – apkę można pobrać tutaj.

1. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Kamienica z ok. 1870 r. zlokalizowana przy ul. Kościelnej 7, to tutaj urodził się Karol Wojtyła. Pierwsze muzeum dotyczące życia papieża powstało tu w 1984 r., natomiast obecny wygląd zawdzięcza pracom, które zakończyły się w 2014 r. Wewnątrz zwiedzający mogą podziwiać aż 16 stref tematycznych rozmieszczonych na 4 kondygnacjach kamienicy, wszystkie są na temat życia i nauczania św. Jana Pawła II. Wnętrza zostały odrestaurowane zgodnie z duchem epoki oraz posiadają mnóstwo ciekawych artefaktów jak narty czy medaliony, pamiątki rodzinne czy fotografie.

Aby zwiedzić Muzeum, należy dokonać wcześniejszej rezerwacji online lub telefonicznej pod nr tel. 33 823 35 55. Obiekt jest czynny 7 dni w tygodniu najczęściej między 10 a 17. W 2021 r. cena biletu normalnego to 27 zł, grupowego 22 zł, rodzinnego 70 zł, ulgowego 10 zł. Są też bilety w obniżonej cenie dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz bilety bezpłatne m.in. dla asystenta osoby niepełnosprawnej. We wtorki wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wystaw i działalności oraz organizacji zwiedzania można znaleźć na stronie Muzeum.

2. Bazylika Mniejsza pw. Ofiarowania N.M.P.

To tutaj został ochrzczony Karol Wojtyła,a konkretnie w pięknej barokowej chrzcielnicy. Karol, będąc uczniem modlił się tutaj każdego ranka przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Natomiast w Kaplicy św. Jana Pawła II przechowywane są relikwie wielkiego Polaka. Warto też zapoznać się z godzinami mszy świętych i spowiedzi na witrynie Bazyliki.

3. Rynek

Wadowicki rynek to serce miasta oraz przestrzeń przygotowana z myślą o wielkim Polaku. Przed II wojną światową był to Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast obecnie przyjął dumną nazwę Plac Jana Pawła II. Na płycie rynku zamontowano aż 161 pamiątkowych tablic przypominających o licznych pielgrzymkach papieża do Polski oraz ponad 100 państw. Ponadto, w pobliżu Bazyliki Mniejszej ustawiono pomnik Jana Pawła II.

4. Dom Katolicki

To w nim zaczął się teatr, a obecnie można podziwiać ekspozycję autorstwa pracowników Muzeum Domu Rodzinnego JPII pn. „Cierpienie ma sens” inspirowana pobytem w szpitalu po zamachu na papieża w 1981 r., oraz która zawiera prawdziwe wyposażenie sali szpitalnej z włoskiej Kliniki Gemelli. W Domu Katolickim Karol Wojtyła miał swój debiut jako jeden z reżyserów sztuki pt. „Nie-Boska Komedia”. Ponadto, grał w niej czołową rolę, Hrabiego Henryka.

5. Dom kultury – dawny budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Ćwiczenie sprawności fizycznej oraz uczestniczenie w rozgrywkach sportowych nie było obce Karolowi Wojtyle, ale to właśnie na scenie „Sokoła” przyszły papież grał w przedstawieniach teatralnych.

6. Muzeum Miejskie z wystawą stałą „Wadowice. Miasto, w którym wszystko się zaczęło”

To bardzo ciekawe miejsce opowiadające historię Wadowic z okresu przedwojennego, zwłaszcza pod kątem codziennej egzystencji jego mieszkańców, w tym młodego Karola. Mieszczące się przy ul. Kościelnej 4 Muzeum to gratka dla miłośników kultury i historii, obiekt jest czynny od wtorku do niedzieli. Ceny biletów od 3 do 10 zł. Można też wynająć przewodnika. Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum.

7. Magistrat – dawna Szkoła Powszechna

Mały Lolek pobierał tu naukę w latach 1926-1930.

8. Liceum Ogólnokształcące – dawne Gimnazjum Humanistyczne im. Marcina Wadowity

Po ukończeniu Szkoły Powszechnej Karol Wojtyła rozpoczął naukę w Gimnazjum (1930-1938), gdzie zdawał maturę, a później udawał się ze swoimi kolegami i koleżankami na kremówki do cukierni Hagenhubera. Co ciekawe, przed budynkiem dzisiejszego liceum ogólnokształcącego ustawiono ławeczkę Karola Wojtyły – warto skorzystać z okazji, usiąść i pstryknąć kilka pamiątkowych zdjęć.

9. Dawna Cukiernia Karola Hagenhubera

„Po maturze chodziliśmy na kremówki”. Tego słynnego zdania z 1999 r. nie da się zapomnieć, tak samo jak smaku słynnych kremówek, które do dziś są oferowane w tym miejscu, ale już przez dwie inne cukiernie. Warto tu być i zasmakować papieskiego rarytasu.

10. Klasztor oo Karmelitów Bosych – Sanktuarium św. Józefa

Jedno z miejsc szczególnych w życiu przyszłego papieża. Regularnie uczęszczał do kościoła św. Józefa na tzw. „Górce” na nabożeństwa – to tu otrzymał formacje duchową. Co więcej, w tej świątyni, przed Ołtarzem Matki Bożej Szkaplerznej przyjął pierwszy szkaplerz. Aktualnie można podziwiać relikwię w postaci szkaplerza w złotej rozecie, którą umieszczono na ołtarzu. W 2004 r. Do obrazu św. Józefa dodano papieską ozdobę, czyli Pierścień Rybaka Ojca Świętego JPII. Warto zapoznać się też z działalnością Sanktuarium.

11. Dawne koszary wojskowe

Młody Karol Wojtyła był też żołnierzem, gdzie w XIX-wiecznych koszarach ćwiczył musztrę oraz posługiwanie się bronią. Sam budynek należy do pereł polskiej architektury militarnej, głównie ze względu na zachowany stan. Niestety, aktualni właściciele nie udostępniają tego miejsca turystom.

12. Kościół pw. Piotra Apostoła

Świątynia-symbol wzniesiona wysiłkiem wadowiczan w latach 1984-1991 jako wotum wdzięczności za uratowanie życia podczas zamachu i wybór Karola Wojtyły na papieża. Przydatne informacje znajdują się na stronie świątyni.

13. Dom Opatrzności Bożej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu

Niegdyś ochronka dla małych dzieci, w której bywał Lolek, kiedy jego ojciec zajmował się chorą żoną, matką Lolka. Obecnie w budynku swoją siedzibę ma Świetlica dla Dzieci im. Jana Pawła II.

Baza wypadowa i noclegowa dla turystów

Jeśli wybieracie się do Wadowic w celu zobaczenia Szlaku Karola Wojtyły, to powinniście poszukać też przyjaznej miejscówki na nocleg. Oświęcim noclegi wydają się być idealne, ponieważ ich lokalizacja daje naprawdę duże możliwości zwiedzania okolicznych atrakcji. Jedną z ciekawszych opcji jest zajrzenie na booking Oświęcim, gdzie możecie sprawdzić ofertę komfortowych hoteli, hosteli, domków i kwater prywatnych, Słowem, dla każdego coś miłego i na każdą kieszeń.