Nocleg Oświęcim jako świetna baza wypadowa Małopolski i Śląska

Nie od dziś wiadomo, że miasto Oświęcim oraz jego pobliskie ziemie już od czasów średniowiecza były uważane za bramę handlową i militarną zarówno na Śląsk, jak i do Małopolski. Historia pokazuje, iż pozycja tego pogranicznego regionu była i jest wyjątkowa na tle wszystkich dzielnic Rzeczypospolitej. Bogata historia wciąż jest widoczna w postaci wielu atrakcji na Śląsku i w Małopolsce, do których dostęp z Oświęcimia jest na wyciągnięcie ręki. Oczywiście nie sposób wspomnieć o unikalnych walorach przyrodniczych oraz rekreacyjnych. Zobaczmy więc, co kryje śląsko-małopolski tygiel dla turysty takiego jak Ty.

Odkryj Małopolskę

Miejsc i zakątków wartych odwiedzenia nie sposób zliczyć ani wymienić jednym tchem. Dlatego przedstawimy – naszym zdaniem – najciekawsze miejscówki w województwie małopolskim.

Rodzinny Park Rozrywki Energylandia

Miliony turystów co roku ciągną do pobliskiego Zatora, żeby skorzystać z jednych z najbardziej emocjonujących kolejek górskich w Europie. To wielotematyczny kompleks, który stale się rozbudowuje o nowe atrakcje, a kolejne są jeszcze bardziej widowiskowe i wyzwalające jeszcze więcej adrenaliny. To pozycja obowiązkowa na naszej liście.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Piętno II wojny światowej wciąż jest obecne w świadomości wielu narodów oraz widoczne dzięki zachowanym budynkom obozowym zlokalizowanym w Oświęcimiu i sąsiedniej Brzezince. To miejsca pamięci, które przypominają o ludobójstwie milionów Żydów, Polaków, Romów i przedstawicieli innych narodowości. Muzeum posiada bogate zbiory oraz grono profesjonalnych przewodników – zwiedzanie dostępne w różnych językach.

Kraków, Wieliczka, Bochnia

Kraków jest miastem, którego nie trzeba nikomu przedstawiać ani specjalnie reklamować – to silna marka turystyczna o znaczeniu światowym, perła w koronie Rzeczypospolitej od czasów króla Kazimierza III Wielkiego. Zespół Starego Miasta z Kościołem Mariackim, Rynkiem Głównym i Wawelem są wpisane na listę UNESCO. Jest to gród o bogatych tradycjach uniwersyteckich, kulturalnych, narodowo-wyzwoleńczych, a nawet przemysłowych (Nowa Huta). Warto wybrać się na żydowski Kazimierz, potem bulwarami nad Wisłą do Podgórza czy w końcu na Kopiec Kościuszki, by podziwiać panoramę królewskiego miasta, stolicy Polaków.

Śląsk słynie z kopalni węgla oraz rud metali, natomiast miasteczka – Wieliczka i Bochnia – położone na wschód od Krakowa posiadają takie skarby jak żupy solne. Obecnie, w podziemnych korytarzach kopalni znajdują się trasy turystyczne, gdzie można podziwiać komnaty wyrzeźbione w soli oraz przekonać się o trudach pracy średniowiecznych górników, podróżując kolejkami czy płynąc łodziami w solance. Należy dodać, że są to jedne z najstarszych kopalni soli w Europie oraz są wpisane listę UNESCO.

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament

 

Beskid Mały

Małopolska to region o bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu za sprawą wyżyn, pogórzy i gór. Z Oświęcimia można zobaczyć malowniczy Beskid Mały ze szczytem Czupel (930 m n.p.m.). U podnóży tego niewielkiego pasma górskiego funkcjonują wyciągi i trasy narciarskie jak np. Czarny Groń czy Kocierz koło Andrychowa.

Śląsk na deser

Nieco mniej znana destynacja turystyczna, ale równie atrakcyjna, co Małopolska. To kraina industrialnych przestrzeni, a także pięknej, góskiej przyrody. Gdzie warto zawitać?

Kopalnia Guido

Górniczy zabytek zlokalizowany w Zabrzu – bardzo popularny i obecny na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie odbywa się pod ziemią na głębokości ponad 300 m. Założycielem kopalni w 1855 r. był hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Obiekt tętni życiem ze względu na liczne atrakcje, wydarzenia kulturalne oraz systematycznie otwierane nowe trasy i odrestaurowane obiekty.

Śląskie ZOO, Planetarium i Śląskie Wesołe Miasteczko „Legendia”

Przepis na udany wypoczynek z dziećmi to właśnie ten wśród egzotycznych zwierząt, gwiazd i fantastycznych karuzel. Wszystkie trzy atrakcje to ikony Górnego Śląska znajdujące się w Parku Śląskim między Chorzowem a Katowicami, do którego lgną zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni. Nie zapomnijcie zrobić sobie zdjęcia ze słynną żyrafą.

Nikiszowiec i Giszowiec

Dwa najsłynniejsze osiedla robotnicze na Śląsku, które obok szybów kopalnianych wpisały się w krajobraz turystyczny regionu. Oba powstały na początku XX w. dla pracowników kopalni Giesche (obecnie „Wieczorek”). Pierwsze z nich to ceglana perła architektury mieszkaniowo-industrialnej. Z kolei drugie to realizacja wizji miasta-ogrodu w ówcześnie silnie urbanizującej się przyszłej aglomeracji katowickiej. Miejsca szczególnie polecane miłośnikom architektury oraz lokalnego folkloru o robotniczym rodowodzie.

Beskid Żywiecki

Znowu góry i gratka dla fanów wędrówek z plecakiem i przepięknymi widokami po drodze. To pogranicze śląsko-małopolskie, więc warte odwiedzenia ze względu na słynną Babią Górę (1725 m n.p.m.). A także Babiogórski Park Narodowy oraz rozciągające się hale, pastwiska i łąki oraz wyjątkowy klimat. Wnikliwi obserwatorzy mogą dostrzec nawet niedźwiedzie. Oprócz tego, Beskid Żywiecki słynie z bogatej kultury ludowej i pobliskiego Jeziora Żywieckiego na Sole. Polecana trasa to ta z Węgierskiej Górki do Korbielowa.

Komfortowy nocleg w apartamentach Oświęcim

Jak widać, obie krainy historyczno-geograficzne urzekają pięknymi zabytkami, naturą oraz współczesnymi rozrywkami. Aby zwiedzić choć część z nich, warto poszukać w aplikacji booking Oświęcim przyjaznego noclegu. Wystarczy kliknąć, a Waszym oczom ukażą się najlepsze oferty domków, hoteli Oświęcim, hosteli i kwater prywatnych w atrakcyjnych cenach. Do tego wyczerpujące opisy noclegów, wyposażenia i oczywiście zdjęcia. Wszystko łatwo, szybko i przyjemnie oraz w dobrej lokalizacji. Zakwaterowanie w Oświęcimiu to ciekawy sposób na spędzenie weekendowego wypadu we dwoje czy urlopu z rodziną.

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament