Polska złota jesień w Oświęcimiu. Co warto zobaczyć?
Ani się obejrzeliśmy, a zawitała najpiękniejsza z pór roku – jesień. W polskim wydaniu wyraża się ona w niesamowicie kolorowej scenerii, gdzie drzewa w ciągu kilku tygodni przechodzą metamorfozę, zaskakując wyjątkową feerią miłych dla oczu barw. Z kolei w Małopolsce Zachodniej, krainie wyróżniającej się dużym bogactwem przyrodniczym i kulturowym można ciekawie spędzić czas, przemierzając różne trasy turystyczne. Tym razem zajmiemy się stolicą, czyli Oświęcimiem i zaproponujemy Wam 5 atrakcji, które sprawią, że weekendowy city break będziecie wspominać jako ten wyjątkowo udany.
Oświęcim nieoczywisty
Może i Oświęcim nie jest wielką metropolią, bo liczy niespełna 40 tys. mieszkańców, ale ma wiele innych walorów, choćby ze względu na długą historię sięgającą ponad 700 lat. Z kolei położenie na styku historycznych krain Śląska i Małopolski, gdzie mieszały się różne wpływy i kultury (w tym żydowska) zaowocowało bogatym dziedzictwem miasta i regionu w postaci dużej liczby zabytków. Warto też podkreślić, że życie tutaj płynie wolniej, a atrakcji i ciekawostek turystycznych jest co niemiara. Poniżej podajemy 5 miejsc/tras, które naszym zdaniem warto odwiedzić jesienią, kiedy otoczenie nabiera unikalnego kolorytu, a malownicze dróżki i zakątki sprawiają wrażenie baśniowych, magicznych.
Bulwary nad Sołą
Bez dwóch zdań Soła, znajdujące się wokół niej bulwary oraz cała Dolina Soły to naturalne chluby Oświęcimia. Na pierwszy rzut oka niepozorna rzeka, ale kiedy wybrać się na jesienny spacer wzdłuż jej brzegów, wtedy nagrodzi niejednego turystę fascynującymi widokami. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jeden ze szlaków pieszych – o których za chwilę – a w zasadzie ścieżka dydaktyczna ciągnąca się przez Dolinę Soły od Stawu Kamieniec, aż do osiedla Błonie. Jest to trasa granatowa licząca ok. 3,5 km długości. Znajdziemy tu obszar chroniony „Dolina rzeki Soły” z bogactwem przyrodniczym, w postaci siedlisk przedstawicieli dzikiej fauny i flory. Na trasie znajduje się 7 punktów obserwacyjnych, z których można podziwiać malownicze krajobrazy oraz poznać historię poszczególnych miejsc jak np. użytki ekologiczne „Łęg Stare Stawy”, „Łęg Kamieniec” czy „Łęg Błonie”.
Szlaki piesze
Jeśli marzycie, aby pospacerować po głównych placach i zaułkach historycznego Oświęcimia, to powinniście wybrać trasę pieszą niebieską „Zabytki Starego Miasta”. Długość trasy to ok. 2,3 km, na której spotkacie mnóstwo zabytków architektury i kultury. Trasa zaczyna się na Placu Kościuszki, czyli wytyczonym w XIX w. Nowym Rynku, gdzie znajduje się Pomnik Nieznanego Żołnierza oraz kościół Matki Bożej Bolesnej. Następnie przejdziecie na Mały Rynek, czyli najstarszy plac targowy w mieście z otoczeniem pięknych kamieniczek. Na całej trasie czekają kolejne zabytki świeckie i sakralne, w tym dzielnica żydowska z główną ulicą Berka Joselewicza oraz zamek z basztą i tunelami, a także inne skarby warte odkrycia. Oczywiście są też inne szlaki piesze jak np. „Oświęcim powojenny” (trasa czerwona) czy „Z Muzeum Auschwitz do Starego Miasta” (trasa żółta).
Szlaki rowerowe
Miłośnicy turystyki rowerowej znajdą w Oświęcimiu przynajmniej 6 szlaków, które mogą stanowić bardzo interesującą atrakcję na jesienne dni. Wystarczy wspomnieć o kultowej już Wiślanej Trasie Rowerowej biegnącej z południowych części miasta i niemal równolegle z rzeką Sołą, aż do żwirowni Broszkowice i dalej wzdłuż Wisły w stronę Krakowa. Bardzo ciekawym jest też Szlak wokół Oświęcimia, jak również pętle „Oświęcim-Graboszyce-Oświęcim” i „Oświęcim-Nidek-Oświęcim”, a także „Czajki-Oświęcim” i międzynarodowy „Greenways R4 – szlak zielony”. Szlaki rowerowe to idealna okazja, aby aktywnie spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi.
Szlak murali
To bardzo interesująca alternatywa dla klasycznych tras turystycznych, bowiem wiedzie przez zwykłe miejskie przestrzenie, w których umieszczono niezwykłe murale – malowidła na elewacjach budynków, które swoją tematyką skłaniają do myślenia i głębszej refleksji. Chodzi oczywiście o takie wartości jak tolerancja, pokój oraz zrozumienia innych kultur i przełamywania wewnętrznych barier. Murale malowane są cyklicznie przez znanych artystów, podczas trwania Life Festival Oświęcim. Warto odszukać murali zatytułowanych „Katedra”, „Błogosławiony spokój nicości” czy „Life”.
Park Pokoju
Zlokalizowany na os. Chemików 7-hektarowy park to jedna z zielonych enklaw Oświęcimia bogata w drzewa, krzewy, kwiaty oraz 2 place zabaw dla dzieci. Znajduje się tu też zbiornik wodny z podświetlaną fontanną, która przyciąga i młodszych, i starszych. Park stawowi bardzo dobre miejsce odpoczynku dla mieszkańców oraz pozwala na odbywanie spacerów wśród licznych alejek. Warto dodać, że to miejscówka idealna dla rodzin z dziećmi oraz zaproszenie do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Park jest ogrodzony oraz posiada stały monitoring i oświetlenie.
Dłuższy pobyt? Rozwiązaniem nocleg w dobrym hotelu Oświęcim!
Jeśli uważacie, że atrakcje turystyczne Oświęcimia warto zobaczyć na własne oczy oraz poczuć klimat miasta, to zdecydowanie warto przyjechać tu na weekend, rezerwując przy tym tani nocleg Oświęcim. Wbrew pozorom, oferta zakwaterowania w mieście jest szeroka i różnorodna, a przez to konkurencyjna. Znajdziemy tu małe prywatne kwatery, budżetowe hostele, ale również przytulne pensjonaty, bogato wyposażone apartamenty Oświęcim czy obiekty hotelowe w naprawdę dobrych lokalizacjach. Zaleca się, aby przed przyjazdem dokonać internetowego rekonesansu oferty noclegowej. Dobrym narzędziem do tego celu będzie aplikacja booking Oświęcim, która w szybki i łatwy sposób pozwoli na wyszukanie atrakcyjnych domków noclegowych lub innych miejsc idealnych na zakwaterowanie w Oświęcimiu.