Strona główna/Przewodnik/Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Dlaczego WARTO odwiedzić?

Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Dlaczego WARTO odwiedzić?

Blisko 800 lat mieszczańskiej tradycji, przechodzenie z rąk do rąk, a w tle wielka polityka oraz dynastyczne spory – tak w skrócie można podsumować  historię oświęcimskiego zamku, który posadowiony na wzgórzu dostojnie strzeże grodu ulokowanego w widłach Wisły i Soły. W 2010 r. najznamienitsza budowla w mieście stała się siedzibą Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Dzięki temu prestiż tego miejsca wzrósł, a tym samym nadano miastu nowy impuls rozwojowy za sprawą wydarzeń kulturalnych i wystaw historycznych. W konsekwencji stanowi prawdziwą gratkę dla turystów przyjeżdżających z Polski i innych krajów świata. Co jeszcze kryje w sobie zamek, a o czym nie wspomnieliśmy wyżej? O tym przeczytacie… poniżej.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu – historyczne miejsce inspiracji

Historia zamku nierozerwalnie wiąże się z powstaniem Oświęcimia. Najstarsze wzmianki o tej okolicy datuje się na XI w., kiedy była tu niewielka osada rolnicza składająca się z drewnianych chat. Pierwsze dokumenty o istnieniu miasta i zamku pochodzą z 1179 r., wyodrębniono wtedy kasztelanię oświęcimską spod krakowskiej jurysdykcji na rzecz książąt opolsko-raciborskich. Były to czasy niepewne ze względu na rozbicie dzielnicowe Polski oraz dynamiczną rywalizację poszczególnych książąt i kolejnych spadkobierców o prym nad innymi. W następnych latach zamek umacniano i rozbudowywano o nowe elementy pełniące funkcje obronno-militarne. Odbywało się to na przemian z pożarami i powstającymi w ich wyniku zniszczeniami. Miasto i zamek zaczęły zyskiwać na znaczeniu wraz z początkiem XIV w., kiedy utworzono księstwo oświęcimskie. Od tamtego momentu nastają złote czasy, a kolejni zarządcy – starostowie królewscy – dbają o jego rozwój. Wieki XVIII i XIX to okres klęsk żywiołowych (powodzie), zniszczeń, zaniedbań i podupadania stanu technicznego budynku, który często zmieniał właścicieli, a ostatecznie urządzono w nim składy handlowe. Dopiero na pocz. XX w. po kupieniu obiektu przez nowego właściciela, Karola Kasznego, zamek poddano remontom i odbudowie, dzięki czemu działały tu pokoje hotelowe oraz winiarnia i piwiarnia. W 1926 r. zamek staje się własnością władz publicznych – Wydziału Powiatowego w Białej Krakowskiej (dzisiejsze Bielsko-Biała). Od tamtej pory do 2010 r. jest siedzibą różnego rodzaju urzędów i administracji szczebla regionalnego lub lokalnego. Nawet w czasie II wojny światowej stacjonowały w nim władze okupacyjne III Rzeszy. W latach 2004-2006 przeprowadzono kapitalny remont zamku oraz odrestaurowano najważniejsze wnętrza i budowle. Od 1 stycznia 2010 r. stał się siedzibą instytucji kulturalnej o nazwie Muzeum Zamek w Oświęcimiu z szeroką gamą ekspozycji, które rokrocznie niczym magnes przyciągają turystów.

Co ciekawego w zamku?

W samym zamku można podziwiać stałe ekspozycje, dotyczące historii Ziemi Oświęcimskiej oraz lokalnego dziedzictwa kulturowego. Są to:

  • „Archeologia”,
  • „Wnętrza Mieszczańskie”,
  • „W Królewskim Mieście Oświęcimiu”.

Oczywiście nie brak tu unikalnych i bardzo interesujących wystaw czasowych, które poruszają ważne społecznie tematy – warto śledzić je na bieżąco tutaj.

Muzeum jest czynne cały rok za wyjątkiem świąt i wybranych dni tygodnia – od października do maja jest to sobota, a w pozostałych miesiącach poniedziałek. Warto dodać, że we wtorki można bezpłatnie zwiedzać stałą ekspozycję w zamku oraz wejść na wieżę. Cena biletu normalnego to 10 zł, ulgowego 6 zł, a rodzinnego dla 5 osób – 24 zł. Za opłatą można wypożyczyć audio-przewodnik opowiadający w 5 językach. Więcej przydatnych informacji, w tym dotyczących rezerwacji i zasad zwiedzania dla grup zorganizowanych znajdziecie tutaj.

Zobacz ratusz, wieżę i tajemnicze tunele…

Ratusz

W skład Muzeum Zamek w Oświęcimiu wchodzi także ratusz, czyli pochodzący z XIX w. i odrestaurowany po pożarze w 1863 r. budynek władz miejskich. Obecnie mieści się przy Rynku Głównym pod numerem 2. Można w nim podziwiać wystawę stałą „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. To okazja do przeżycia fascynującej przygody w stylizowanych wnętrzach z mnóstwem eksponatów z różnych epok. Garść praktycznych informacji czeka na Was tutaj.

Wieża obronna

Następnym skarbem należącym do muzeum jest średniowieczna, ceglana wieża obronna z przełomu XIII i XIV w. To najstarsza budowla wzgórza zamkowego oraz jedna z najstarszych tego typu w Małopolsce, która po dziś dzień góruje nad okolicą, przypominając o złotym okresie Rzeczypospolitej. Zdecydowanie warto wybrać się na sam szczyt i podziwiać piękne widoki, a zwłaszcza panoramę miasta czy szczyty Beskidów.

Tunele

Jeśli uwielbiacie odkrywać tajemnice dawnych budowli i fortyfikacji, to powinniście wybrać się do zamkowych tuneli, które przebiegają pod wzgórzem zamkowym. Najstarszy z nich, nazywany długim lub austriackim został wydrążony pod koniec XVIII w., natomiast młodszy w czasach okupacji hitlerowskiej. Jesteście ciekawi, czemu służyły, dokąd prowadzą, oraz co jeszcze się w nich kryje? Zapraszamy do zwiedzania.

Atrakcje i wydarzenia towarzyszące

Muzeum Zamek w Oświęcimiu to idealne miejsce do popularyzacji wiedzy o historii miasta, jego tradycjach i lokalnym folklorze. Dlatego odbywa się tu mnóstwo różnorodnych imprez, wydarzeń, wykładów, warsztatów, koncertów czy festiwali, które przyciągają zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów. To wspaniała okazja ku temu, by odkryć pozornie znane miejsca z zupełnie innej perspektywy oraz dowiedzieć się, jak żyli nasi przodkowie. Ofertę bieżących wydarzeń znajdziecie tutaj.

Gdzie znaleźć tani i wygodny nocleg w Oświęcimiu?

Miasto i okolica to istne eldorado pod kątem oferty zakwaterowania, ponieważ istnieje mnóstwo domków i apartamentów Oświęcim, które posiadają dogodną lokalizację, niezłe wyposażenie oraz rozsądne ceny. Zachęcamy też do skorzystania z aplikacji booking Oświęcim – nie dość, że otrzymujecie wszystkie oferty w zasięgu smartfona, to jeszcze możecie przeczytać ich opisy oraz dokonać rezerwacji przez Internet. Dzięki temu nie będziecie musieli martwić się o nocleg w Oświęcimiu tuż po przyjeździe. Osobom, które wymagają czegoś więcej, polecamy wybrać obiekty o podwyższonym standardzie i wielu udogodnieniach jak np. komfortowy hotel Oświęcim w ścisłym centrum miasta lub na kameralnych przedmieściach w otoczeniu przyrody. Przyjeżdżając tutaj, z pewnością każdy turysta znajdzie coś dla siebie zarówno w kwestii zwiedzania, jak i zakwaterowania. Zamek, ratusz, wieża i tunele czekają na żądnych przygód i powiewu wielkiej historii.