Najciekawsze trasy rowerowe w Oświęcimiu i okolicy – gdzie wybrać się na rower?

Oświęcim i okolice to doskonałe miejsce do wypoczynku dla osób, które preferują aktywne spędzanie czasu. Piękne tereny o wyjątkowych walorach krajobrazowych pozwalają w pełni wykorzystać wolny czas podczas spacerów i wycieczek rowerowych. Które trasy rowerowe w Oświęcimiu wybrać? Podpowiadamy.

Oświęcim to miasto, w którym znajdziemy nie tylko ciekawe zabytki oraz skorzystamy z nowoczesnych rozrywek. Położenie Oświęcimia w centrum Kotliny Oświęcimskiej sprzyja kontaktowi z naturą, zapewniając możliwość spędzania czasu w otoczeniu pięknej przyrody. Planując pobyt w Oświęcimiu, warto wcześniej zarezerwować nocleg na booking Oświęcim, gdzie można znaleźć różne noclegi na każdą kieszeń. Hotel Oświęcim oraz inne obiekty noclegowe np. apartamenty Oświęcim lub domki Oświęcim pozwolą cieszyć się komfortem i wygodą. Rezerwując wcześniej nocleg, można dodatkowo sporo zaoszczędzić oraz zyskać pewność, że po dotarciu do celu podróży, nie będą czekały na nas niemiłe niespodzianki.

Oświęcim – miasto, w którym można aktywnie spędzać wolny czas

Aktywny wypoczynek to coraz częściej wybierana opcja, co jest związane m.in. z chęcią zadbania o zdrowie oraz korzystnym wpływem ruchu na kondycję psychiczną. Aktywny urlop pozwala w pełni naładować akumulatory oraz zyskać energię niezbędną do pracy i wypełnianych na co dzień obowiązków domowych.

Polecane trasy rowerowe w Oświęcimiu i okolicy

Gdzie najlepiej wybrać się na rower w Oświęcimiu? Mamy kilka ciekawych propozycji dla wielbicieli wycieczek rowerowych. Na szczególną uwagę zasługują m.in.:

  • Wiślana Trasa Rowerowa: Oświęcim-Kraków – to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się nieforsującą przejażdżką rowerową po (w większości) płaskim terenie np. rodziców korzystających z przyczepek rowerowych dla maluchów oraz początkujących rowerzystów. Trasa prowadzi wzdłuż Wisły, pozwalając bezpiecznie dotrzeć do Krakowa. Wycieczka Wiślaną Trasą Rowerową pozwala cieszyć oko wyjątkowymi widokami oraz kojącą zmysły zielenią. Cała Wiślana Trasa Rowerowa, która w przyszłości połączy Beskidy z Bałtykiem ma obecnie 230 km;
  • szlak rowerowy wokół Oświęcimia – to czerwony szlak rowerowy, który pozwala połączyć wycieczkę rowerową i zwiedzanie ciekawych zabytków – na trasie znajduje się m.in. oświęcimski zamek. Trasa rozpoczyna się na Placu Kościuszki i prowadzi przez Stare Stawy, Osiedle i z powrotem do Starego Miasta. Długość szlaku rowerowego wokół Oświęcimia to 18,9 km;
  • Greenways – zielony szlak rowerowy – rowerowa wycieczka szlakiem Greenways pozwala zwiedzić zabytki i ważne miejsca w Oświęcimiu. Na trasie znajdują się m.in.: Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek, a także Synagoga Chewra Lomdei Misznajot i Centrum Żydowskie. Długość oświęcimskiego odcinka szlaku to 22,5 km;
  • szlak rowerowy żółty Pętla Oświęcim-Graboszyce-Oświęcim – tutaj również czeka na miłośników rowerowych wycieczek masa atrakcji. Na szlaku znajdują się m.in. Zator, Rezerwat Przeciszów, Kościół św. Mikołaja w Polance Wielkiej oraz Stawy Przyręb. Trasa jest zróżnicowana – znajdują się na niej zarówno dość strome podjazdy, jak i zjazdy. Pętla Oświęcim-Graboszyce-Oświęcim liczy 53,3 km;
  • szlak rowerowy żółty Pętla Oświęcim-Nidek-Oświęcim – wycieczka tym szlakiem pozwoli zwiedzić m.in. Kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku, Skansen Pszczelarstwa i Grojec. Ten szlak rowerowy zapewnia wiele atrakcji i okazji do podziwiania przepięknej przyrody. Jest dość zróżnicowany – obfituje w strome podjazdy i zjazdy. Trasa liczy 48,1 km.

W okolicy Oświęcimia również znajdują się ciekawe szlaki i ścieżki rowerowe np. Rowerowy Szlak Doliny Karpia, który prowadzi przez urokliwe, malownicze zakątki, pozwalając cieszyć się bliskością pięknej przyrody. Szlak rozpoczyna się w Osieku i jest dość wymagający. Trasa liczy 86 km i w większości wiedzie drogami polnymi oraz leśnymi i częściowo pokrywa się z Wiślańską Trasą Rowerową.

Podsumowanie

Oświęcim to idealne miejsce do wypoczynku dla osób, które chcą aktywnie spędzać wolny czas. Szlaki rowerowe oraz piesze ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne zapewniają wiele godzin kontaktu z przepiękną przyrodą, umożliwiając również zwiedzanie ciekawych zabytków. Każdy turysta znajdzie tutaj trasę rowerową, która będzie dopasowana do jego potrzeb oraz umiejętności.