Atrakcje Oświęcimia. Lista ciekawych miejsc do 30 km od Oświęcimia – Pszczyna

Atrakcje Oświęcimia i okolic to nie tylko straszna historia II wojny światowej czy największy w Polsce park rozrywki. W okolicy miasta znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest Pszczyna położona zaledwie 25 km od dawnej stolicy Księstwa Oświęcimskiego.  Ta miejscowość nie bez przyczyny nazywana jest Perłą Górnego Śląska – każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, miło spędzając czas i korzystając z potencjału turystycznego Kotliny Oświęcimskiej. Co warto zobaczyć w Pszczynie? Sprawdź!

Wybierając się na południe Polski, nie sposób ominąć atrakcji Oświęcimia i okolicznych miejscowości, których położenie zapewnia możliwość aktywnego spędzania czasu oraz cieszenia się bliskością pięknej przyrody. Noclegi Oświęcim to doskonały wybór dla każdego turysty, który ceni sobie komfort wypoczynku. Wystarczy zaledwie chwila, aby z Oświęcimia dotrzeć np. do Pszczyny. Miejscowość ta zasługuje na zainteresowanie turystów z każdej grupy wiekowej, oferując wiele ciekawych atrakcji.

Pszczyna – Perła Górnego Śląska

Górny Śląsk to wyjątkowy region, w którym na turystów czeka wiele atrakcji. Zanim rozpoczniemy poznawanie okolicy, warto zarezerwować hotel Oświęcim, który stanie się naszą bazą wypadową. Booking Oświęcim pozwala na szybką rezerwację precyzyjnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb noclegu.

Pszczyna oddalona jest od Oświęcimia o niespełna 25 km – dojazd do Pszczyny własnym samochodem lub kursującym z Oświęcimia busem zajmuje około 30-40 minut. Do Pszczyny można także dotrzeć pociągiem, zyskując okazję do podziwiania wybudowanego w 1890 roku pszczyńskiego dworca kolejowego.

Pszczyna ma wielowiekową historię – została założona na przełomie XIII i XIV wieku, a prawa miejskie uzyskała w 1303 roku. Turyści, którzy odwiedzili Pszczynę, często tutaj wracają, aby móc cieszyć się wyjątkowymi widokami oraz spędzać czas w miłej atmosferze. Perła Górnego Śląska to jedno z niewielu miast w Polsce, w których możemy podziwiać m.in. średniowieczny układ urbanistyczny zabytkowego rynku.

Najbardziej znają atrakcją turystyczną Pszczyny jest piękny Zamek, w którym znajduje się Muzeum Zamkowe, jednak czekają tutaj na turystów także inne atrakcje.

Lista ciekawych zabytków Pszczyny

Co warto zwiedzić w Pszczynie? Lista ciekawych atrakcji tego miasta jest bardzo długa, dlatego warto zdecydować się na dłuższy pobyt w okolicy.

Zamek w Pszczynie

Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest Zamek w Pszczynie. Jego początki sięgają przełomu XI i XII wieku. Początkowo w miejscu pszczyńskiego zamku znajdowała się strażnica. Zwiedzający go turyści zachwycają się przepięknymi, doskonale zachowanymi wnętrzami. Zamek w Pszczynie bardzo często nazywany jest „polskim Wersalem”. W pszczyńskim zamku znajduje się Muzeum Zamkowe.

Pszczyński Park Zamkowy

Urokliwy Park w Pszczynie to wyjątkowe miejsce, które każdy turysta powinien odwiedzić. Składa się z trzech części, a każda z nich zapewnia nieco inne atrakcje. Park Zamkowy, Park Zwierzyniec i Park Dworcowy zajmują aż 156 hektarów, pozwalając na długie godziny zatracić się w obcowaniu z przyrodą i podziwianiu wyjątkowych zabytków.

Rynek w Pszczynie

Zabytkowa starówka to jedna z częściej podziwianych atrakcji Pszczyny. Zabytkowy Rynek w Pszczynie to miejsce, w którym możemy podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny. Jednym z chętniej odwiedzanych tutaj przez turystów miejsc jest ławeczka księżnej Daisy, która powstała w celu upamiętnienia Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie to jedno z niewielu miejsc w Polsce, w których możemy z bliska podziwiać te majestatyczne zwierzęta. Żubry do Pszczyny przybyły ponad 150 lat temu z Białowieży.

Muzeum Prasy Śląskiej

Niedaleko pszczyńskiego rynku znajduje się Muzeum Prasy Śląskiej, które jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki. Muzeum Prasy Śląskiej to jedyne takie miejsce w skali Polski. Można tutaj m.in. obejrzeć kompletne wyposażenie dawnej drukarni.

Skansen w Pszczynie

Skansen jest częścią wspomnianego wcześniej pszczyńskiego parku. Zostały w nim zgromadzone wyjątkowe obiekty architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Odwiedzając to wyjątkowe miejsce, można podziwiać np. spichlerz dworski z Czechowic z 1784 roku.

Atrakcje Oświęcimia i okolic – podsumowanie

Niedaleko Oświęcimia znajduje się wyjątkowo ciekawa pod względem turystycznym miejscowość o nazwie Pszczyna. Znakiem rozpoznawczym Pszczyny jest m.in. urokliwy Zamek w Przyczynie, a także ogromny, podzielony na trzy strefy zabytkowy park pszczyński. Wizyta w Pszczynie, która nazywana jest Perłą Górnego Śląska, jest okazją do spędzenia czasu w otoczeniu wyjątkowych zabytków, a także cieszenia się możliwością lepszego poznania historii regionu i lokalnych tradycji kulinarnych. W poprzednich wpisach znajdziesz inne atrakcje Oświęcimia i pobliskiej okolicy.

Zarezerwuj już teraz
komfortowy apartament