Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau – jak się przygotować?
Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau to spore przeżycie. Trzeba się odpowiednio przygotować. Aby ułatwić sobie planowanie pobytu w Oświęcimiu, warto wcześniej poznać zasady zwiedzania Muzeum, które nieco się różnią w przypadku osób zwiedzających indywidualnie i grup zorganizowanych. Co powinniśmy wiedzieć na temat zasad zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau?
Pobyt w Oświęcimiu – jak przygotować się do wyjazdu?
Niezależnie od celu pobytu w Oświęcimiu, powinniśmy wcześniej zaplanować nasz wyjazd, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Na początek warto zarezerwować nocleg – booking Oświęcim pozwoli znaleźć hotel Oświęcim oraz inne obiekty noclegowe np. gwarantujące prywatność apartamenty Oświęcim i sporo zaoszczędzić.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie planu zwiedzania. Powinien on uwzględniać interesujące nas zabytki oraz atrakcje turystyczne, których w Oświęcimiu i okolicy jest pod dostatkiem. Warto także wcześniej zdecydować się na wybór środka transportu – z Oświęcimia możemy dotrzeć w wiele ciekawych miejsc np. busem lub pociągiem, co pozwala w pełni wykorzystać wolny czas.
Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau
Oświęcim jest często odwiedzanym miastem, którego historia związana jest m.in. z tragicznymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej. To tutaj, w ciągu 5 długich lat istnienia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, Niemcy dokonali makabrycznych zbrodni. Jak podają źródła historyczne – w Auschwitz-Birkenau zginęło 1-1,5 miliona ludzi. Większość z nich, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. W Auschwitz-Birkenau zginęło także około 70-75 tys. Polaków, około 21 tys. Romów i tysiące osób innych narodowości.
Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau wymaga odpowiedniego poszanowania historii tego miejsca, bo nie jest to typowa wycieczka, która ma na celu zwiedzanie zabytków. Auschwitz-Birkenau jest miejscem, które stało się niemym świadkiem niewyobrażalnego cierpienia i upadku fundamentalnych wartości. Zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, które stało się symbolem ludobójstwa, wiąże się z emocjami, na które trzeba się wcześniej przygotować.
Zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywa się na określonych zasadach, które nieco różnią się w przypadku turystów indywidualnych i grup zorganizowanych np. wycieczek szkolnych. Możemy przed wizytą w Muzeum Auschwitz-Birkenau zapoznać się z materiałami dostępnymi online, co pozwoli przygotować się na czekające nas wyzwanie. Na stronie internetowej Muzeum możemy skorzystać m.in. z platformy e-learning, która pozwala poznać Miejsce Pamięci i związaną z nim historię.
Na stronie internetowej Muzeum Auschwitz-Birkenau znajdziemy także wszystkie informacje, które dotyczą zasad zwiedzania. To lektura obowiązkowa, dla każdego, kto chce wejść na teren Muzeum. Co ważne – nie zaleca się zwiedzania Muzeum z dziećmi poniżej 14 roku życia. Na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau trzeba zachować powagę. Niezbędne jest także zwrócenie uwagi na ubiór, który powinien zostać dopasowany do charakteru tego miejsca.
Na teren Muzeum mogą wejść turyści indywidualni oraz grupy zorganizowane. Zwiedzanie jest możliwe z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji karty wstępu można dokonać na stronie visit.auschwitz.org. Liczba dostępnych w danym dniu kart wstępu jest ograniczona, dlatego warto wcześniej dokonać rezerwacji.
W przypadku grup zorganizowanych zwiedzanie jest możliwe jedynie z przewodnikiem Muzeum. Zwiedzający indywidualnie nie są zobowiązani do zwiedzania z przewodnikiem, jednak mogą skorzystać z jego pomocy, co pozwala lepiej poznać historię byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.
Wstęp na teren Muzeum jest bezpłatny, ale należy uiścić opłatę za zaangażowanie edukatora-przewodnika, a także wypożyczenie zestawu słuchawkowego, które jest niezbędne w przypadku grup liczących powyżej 10 osób.
Osoby, które zarezerwowały imienną kartę wstępu, powinny przybyć na teren Muzeum co najmniej 30 minut przed planowanym rozpoczęciem zwiedzania, co ma związek z niezbędną kontrolą bezpieczeństwa. Na teren Muzeum nie można wnosić toreb i plecaków oraz innych bagaży, których wymiary przekraczają 30x20x10 cm; większe bagaże można pozostawić w płatnych szafkach.
Teren byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau nie jest w pełni przystosowany do potrzeb osób, które mają problemy z chodzeniem, jednak istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia wózka inwalidzkiego.
WAŻNE! Ze względu na charakter miejsca, lepiej zrezygnować ze zwiedzania Muzeum z małymi dziećmi, które mogą mieć problem z odpowiednim zachowaniem się na terenie byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.
Ile trwa zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau?
Na zwiedzanie byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau trzeba przeznaczyć około 3-4 godziny. Czas zwiedzania zależy m.in. od indywidualnego tempa osób, które zapoznają się z terenem Muzeum i ekspozycją.
Podsumowanie
Osoby odwiedzające miasto Oświęcim powinny odpowiednio przygotować się do zwiedzania Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niezbędne jest wcześniejsze zapoznanie się z zasadami zwiedzania oraz regulaminem Muzeum, a także zarezerwowanie imiennej karty wstępu. Planując dłuższy pobyt w Oświęcimiu i okolicy, warto zadbać o wcześniejszą rezerwację dopasowanego do indywidualnych potrzeb noclegu.