Oświęcim – atrakcje, które warto zobaczyć. 12 propozycji co zwiedzić w Oświęcimiu i okolicach

Co zwiedzić w Oświęcimiu? Przygotowaliśmy listę 12 najciekawszych miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić, będąc w mieście i okolicach.

Oświęcim atrakcje – 5 propozycji dla pasjonatów historii

 1. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Pierwsze miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie, to Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wizyta w tym miejscu pozwala uzmysłowić sobie, jak wyglądała rzeczywistość więźniów byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Niewątpliwie muzeum przedstawia bardzo trudną historię Polski, jednak każdy w swoim życiu choć raz powinien odwiedzić to miejsce, ponieważ jest to świadectwo wydarzeń historycznych, w których uczestniczyli nasi dziadkowie.

Muzeum zlokalizowane jest przy ul. Więźniów Oświęcimia 20. Można się tam dostać samochodem i skorzystać z parkingu przygotowanego dla turystów lub skorzystać z komunikacji miejskiej, która dojeżdża pod muzeum z każdej części miasta, w tym z rynku głównego.

 1. Muzeum Żydowskie i Synagoga

Druga atrakcja turystyczna w Oświęcimiu przygotowana z myślą o pasjonatach historii to Muzeum Żydowskie i Synagoga. Na turystów czeka tam specjalna wystawa wzbogacona o stare fotografie i dokumenty, które mają na celu przybliżyć obraz lokalnej społeczności żydowskiej. Znajdziemy tam wspomnienia sprzed ponad 500 lat! Koniecznie należy również zarezerwować czas na odwiedzenie Synagogi Chewra Lomdej Misznajot, która jako jedyna przetrwała II wojnę światową. Przed wizytą w muzeum koniecznie należy dokonać rezerwacji online.

 1. Muzeum Zamek

Trzecia propozycja atrakcji historycznej to Muzeum Zamek, które zlokalizowane jest w niedalekiej odległości od Rynku Głównego. Wizytę można więc połączyć ze spacerem po centrum miasta. Jest to świetny pomysł dla wszystkich, którzy zwiedzając nowe miejsca, lubią poznawać ich historie. W tym muzeum dowiesz się, jak wyglądało życie w Oświęcimiu na początku powstawania miasta, jakie znane osoby wywodzą się z tych stron, a także zobaczysz, że miasto kojarzone przede wszystkim z Muzeum Auschwitz-Birkenau, w rzeczywistości ma do zaoferowania znacznie więcej. Większość turystów zaskoczona jest chociażby bogatym życiem kulturalnym miasta i dużą ilością organizowanych w okresie letnim festiwali, koncertów i wystaw.

 1. Wieża obronna

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Pojawia się na licznych pocztówkach i fotografiach udostępnianych w internecie. Szczególnie ciekawie prezentuje się po zmroku za sprawą podświetlenia, a oglądając wieżę obronną z daleka, zobaczymy jak odbija się w wodach rzeki Soły. Ten piękny widok będzie idealnym zwieńczeniem dnia spędzonego na zwiedzaniu Oświęcimia.

 1. Stowarzyszenie Romów w Polsce

Mało kto, przyjeżdżając do miasta, zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w jego życiu odgrywa społeczność Romów, która jest tutaj obecna od wielu lat. Warto zagłębić się w ich historię i dowiedzieć się, skąd właściwie tutaj przybyli i dlaczego właśnie Oświęcim stał się dla nich miejscem, w którym postanowili zostać i założyć swoje rodziny. Co najlepsze, muzeum zlokalizowane jest tuż obok Rynku Głównego, więc pod względem lokalizacji jest to atrakcja dostępna dla każdego, niezależnie czy przyjechał do miasta autem, czy autobusem lub pociągiem.

Atrakcje Oświęcim –jak spędzić wolny czas w mieście?

 1. Koncerty na Rynku Głównym

Co roku na Rynku Głównym w Oświęcimiu organizowane są koncerty gromadzące publiczność z miasta i okolic. Zwykle sezon imprezowy rozpoczynają Juwenalia, jednak w późniejszych miesiącach miejsce mają również inne wydarzenia kulturalne z udziałem najpopularniejszych gwiazd polskiej muzyki, które warto zobaczyć na żywo.

Do 2018 roku odbywał się tutaj też słynny Life Festival, na którym na przestrzeni ośmiu lat wystąpiły takie ikony światowej muzyki, jak Scorpions, Queen, Elton John czy Eric Clapton. Impreza odbywała się na stadionie Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji i każdego roku przyciągała setki tysięcy fanów muzyki. Co ciekawe, oprócz samej funkcji rozrywkowej, festiwal propagował też idee związane z antysemityzmem i walką z rasizmem.

 1. Spacer po Rynku Głównym i Plantach

Niektóre atrakcje w Oświęcimiu można pominąć, ale spaceru po Rynku Głównym na pewno nie. Jest to serce miasta, które zbudowane jest na bazie dużego, kwadratowego placu, na którym w lecie powstają małe lokale i ogródki, w których można zjeść posiłek lub napić się czegoś orzeźwiającego.

Osoby, które chcą się wybrać na trochę dłuższy spacer, powinny z Rynku Głównego skierować się na Planty biegnące wzdłuż Soły. Znajduje się tam długi deptak, na którym w pogodne dni spotkamy setki turystów, ale i lokalnych mieszkańców.

 1. Obiad w restauracji

Mówiąc o miejscach wartych zobaczenia w Oświęcimiu, nie możemy zapominać o restauracjach, których w tym mieście nie brakuje. Śmiało możemy powiedzieć, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – bogata oferta lokali gastronomicznych obejmuje zarówno kuchnię włoską, jak i turecką, śródziemnomorską czy typowo polskie specjały.

Szczególnie polecamy odwiedzić miejsca, w których serwowane są posiłki przygotowywane z produktów pochodzących od lokalnych sprzedawców. W Oświęcimiu bardzo popularny jest też karp Zatorski, słynny w całym kraju i uważany za najlepszy w swoim rodzaju.

Najlepsze restauracje w Oświęcimiu to m.in.:

– La Rossa,
– Portobello Ristorante,
– Trattoria Galicja,
– Tawerna Villa Toscana,
– ITAMAE Sushi.

Oświęcim atrakcje dla dzieci

W mieście nie brakuje też atrakcji dla dzieci. Jeśli planujesz przyjazd do Oświęcimia całą rodziną, koniecznie odwiedź chociaż jedno z poniższych miejsc.

 1. Park Family Fun

Prawdziwa gratka dla najmłodszych – jest to park, który lokalne dzieciaki znają doskonale, ponieważ stanowi on najczęściej wybierane miejsce na organizację urodzin dla dziecka. Trampoliny, gokarty i dziesiątki innych sposobów na zabawę połączoną z edukacją – to wszystko czeka na was w Park Filmy Fun. Co ważne, park posiada również specjalną strefę wydzieloną dla dorosłych, w której mogą się zrelaksować i spędzić miło czas, podczas gdy ich dzieci szaleją w parku.

 1. Kręgielnia w Oświęcimiu

Kula Hula – już sama nazwa wskazuje na to, że w tym miejscu czeka nas moc zabawy. Jest to kręgielnia wyposażona również w stoły bilardowe. Jakby tego było mało, w każdy piątek i sobotę w lokalu organizowane jest karaoke, więc jeśli masz w sobie duszę artysty, to wiesz już, gdzie spędzić wolny czas.

Oświęcim i okolice – co warto zobaczyć?

Po co ograniczać się do granic miasta, skoro w okolicy czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji, oddalonych od Oświęcimia o zaledwie kilkanaście minut.

 1. Park Rozrywki Energylandia

Chyba trudno znaleźć człowieka, który nie słyszał o jednym z największych parków rozrywki w Europie. Energylandia to raj dla wszystkich, którzy lubią poczuć zastrzyk adrenaliny na pędzącym z dużą szybkością rollercoasterze. Co ważne, park posiada też strefę wodną, w której możemy poczuć się niczym na egzotycznej plaży. Dorośli mogą więc poopalać się na piaszczystej plaży, podczas gdy dzieci spróbują w ciągu jednego dnia zaliczyć wszystkie karuzele i atrakcje Energylandii – a nie będzie to łatwe, bo powierzchnia parku rozrywki w Zatorze jest ogromna i z każdym rokiem powiększa się o nowe atrakcje.

 1. Park Miniatur w Inwałdzie

A może by tak zrobić sobie zdjęcie ze słynną Wieżą Eiffela, ale bez wyjeżdżania poza granice Polski? To możliwe – wystarczy odwiedzić Park Miniatur w Inwałdzie, w którym na turystów czekają takie słynne budowle, jak Plac św. Piotra, posągi Moai czy nawet Mur Chiński! Wszystkie obiekty zbudowane są z zachowaniem odpowiedniej skali, dlatego na zdjęciach wyglądają niezwykle realistycznie. Warto zarezerwować cały dzień na zwiedzanie parku, by na spokojnie zachwycić się cudami architektonicznymi z całego świata, które tutaj zostały zebrane w jednym miejscu.

To nie wszystkie atrakcje w Oświęcimiu

Brakło by dnia, by wymienić wszystkie atrakcje w Oświęcimiu i okolicach. Zachęcamy do przeczytania pozostałych artykułów w naszym przewodniku, by znaleźć ciekawe propozycje zaplanowania pobytu w mieście. Osoby, które zarezerwują nocleg w Oświęcimiu za pośrednictwem naszej strony, mogą liczyć na wsparcie w postaci rekomendacji najlepszych atrakcji, restauracji i miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.